Najlepsze lokalizacje dla apartamentów

blog1

Gdzie w Polsce najlepiej inwestować w apartamenty pod wynajem krótkoterminowy?

Średnia rentowność najmu jest w tym roku najwyższa od 5 lat. Oznacza to złoty okres dla właścicieli mieszkań. Już od kilku lat Gdańsk stoi na czele miast, w których wynajem krótkoterminowy opłaca się najbardziej. Z punktu widzenia inwestora, to właśnie lokalizacja jest najważniejsza, jeśli chodzi o zwrot z inwestycji.
Gdańsk jest nie tylko bardzo atrakcyjnym miastem pod względem turystycznym. Przyciąga również ludzi biznesu na rozmaite konferencje i targi cyklicznie odbywające się w mieście. Ponadto na jego popularność znacząco wpływa bliskość morza, piękne plaże oraz sąsiedztwo imprezowego Sopotu i nowoczesnej Gdyni.

Czy wynajem apartamentów zyskuje na popularności?

Wynajem krótkoterminowy coraz częściej staje się alternatywą dla noclegów w hotelu. Jest postrzegany jako rozwiązanie bardziej zachęcające niż hotel ze względu na większą powierzchnię mieszkalną oraz ciekawe oferty dodatkowe.
Turyści (zarówno krajowi, jak i zagraniczni) najchętniej wynajmują mieszkania w okresie wiosenno-letnim. Sezon wysoki przypada na miesiące od czerwca do sierpnia, kiedy to spędzanie czasu na Trójmiejskich plażach jest najprzyjemniejsze. Wiosną i jesienią natomiast, inwestor może liczyć na klienta biznesowego, ponieważ w tym czasie organizowanych jest większość targów i konferencji. Warto nadmienić, że miejsca o wyjątkowych walorach historycznych (np. Główne Miasto) charakteryzują się żywym zainteresowaniem jeszcze we wrześniu i październiku.

Co to jest graniczne obłożenie?

Graniczne obłożenie oznacza ilość dni w miesiącu, podczas których mieszkanie musi być wynajęte, aby generowało taki sam wpływ jak wynajem długoterminowy.

W 2014 roku Lion’s Bank przeprowadził analizę na podstawie danych z portalu booking.com i oferty.net, z której wynikało, że graniczne obłożenie w Gdańsku wyniosło 6,2 dni – podczas gdy w Warszawie aż 11,2 dni, we Wrocławiu 9,1 dni, Krakowie 8,9 dni, a Poznaniu 8,7 dni.

Graniczne obłożenie

Gdańsk 6,2 dni
Poznań 8,7 dni
Kraków 8,9 dni
Wrocław 9,1 dni
Warszawa 11,2 dni

Widać więc znaczną różnicę między Gdańskiem, gdzie wystarczy ok 6 dni wynajmu, a pozostałymi równie atrakcyjnymi Polskimi miastami, gdzie mieszkanie musi być wynajmowane co najmniej przez okres 9 dni.

Jak daleko Gdańsk pozostawia inne miasta w tyle?

Według statystyk z 2015 roku, na podstawie danych pozyskanych z Home Broker, rentowność netto w Gdańsku wynosiła 5,64%, utrzymując Gdańsk na pierwszej pozycji kolejny rok z rzędu. Oznacza to, że inwestycja w mieszkanie na wynajem w Gdańsku, przy średniej cenie za m² w wysokości 5,162 zł, zwróci się po 17 latach. W Krakowie, gdzie rentowność jest na poziomie 4% netto rocznie, zwrot nastąpi dopiero po 25 latach.

Z analizy Lion’s Banku wynika, że przy średnim rocznym obłożeniu na poziomie 40% (co jest standardem, chociaż najlepiej zarządzane nieruchomości potrafią mieć nawet powyżej 60% obłożenia), w Gdańsku można zarobić około 15 tys. zł rocznie więcej niż wynajmując mieszkanie tylko i wyłącznie długoterminowo. W Warszawie ta różnica wynosi jedynie 2,5 tys. zł rocznie.

Lokalizacja najważniejszym czynnikiem generującym zysk.

Wiadomo, że mieszkanie w pobliżu centrum lub innych atrakcyjnych punktów miasta jest kilkukrotnie droższe niż na obrzeżach. Kupując mieszkanie w największych polskich metropoliach, inwestor musi dysponować wyższym wkładem finansowym, oraz w pełni świadomie kierować się wielkością potencjalnego zysku.

Cieszymy się, że pod względem rentowności Gdańsk nieprzerwanie, od wielu lat prowadzi wśród największych polskich miast.

PS. Jeśli chcesz policzyć rentowność apartamentu w Sopocie lub Gdańsku, zapraszamy do darmowego kalkulatora.

Opublikowano 23 lutego 2016 in inwestowanie, wynajem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to Top